مشاوره تخصصی

تعریف مشاوره

مشاوره، کلمه‌ای عربی و یک مصدر است. معنای واژگانی آن، مشورت کردن و اقدام به تشکیل شورا و مشورت با دیگران است. معادل انگلیسی آن، Consultation است و به کسی که به‌همراه مراجع و برای کمک به وی، به مشاوره می‌پردازد، یعنی مشاور- Consultant گفته می‌شود.

راهنمايى و مشاوره از ديدگاه‌هاى گوناگون به انواعى تقسيم مى‌شود. چنانچه موضوع راهنمايى مد نظر باشد، راهنمايى و مشاوره به انواع تحصيلي، شغلي، خانوادگي، بهداشتی و ... تقسيم مى‌گردد. در صورتى که روش اجرا مدنظر باشد، به فردى و گروهى تقسيم مى‌شود.

انواع مشاوره

مشاوره تحصیلی:

این نوع از مشاوره به دانش آموزان مدارس و دانشجویان اختصاص دارد؛ که برای کمک و راهنمایی آنها در زمینه انتخاب رشته تحصیلی در دوره دبیرستان، انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی، اطلاع از مقررات و شرایط و قوانین مدرسه یا دانشگاه یا هر مسئله و مشکلی که در محیط تحصیل برای آنها ممکن است پیش بیاید دارد. رفع این نوع مسائل یا مشکلات به عهده مشاوران تحصیلی است. افزون بر این، مشاوره تحصیلی به دانش آموزان در نحوه صحیح مطالعه و برنامه ریزی و هدف گذاری درسی کمک می کند.

مشاوره شخصی:

اقدامی حمایتی بر پایه علوم روان‌شناسی در حمایت از فردی که آسیب دیده یا در معرض آسیب قرار دارد. مشاوران با بهره‌گیری از مهارت‌های گوناگون روان‌شناختی، مانند روانکاوی، می‌کوشند به مراجع، در جهت تخلیه هیجانی، غلبه بر هیجانات منفی، سازگاری و گزیدن راهکار برای مسائل، یاری رسانند. مشاوران، با استفاده از مهارت‌های کلامی و روان‌شناختی خود، به تقویت عزت نفس، تفکر مثبت و احساس سلامتی روان فرد می پردازند.

مشاوره خانواده و ازدواج:

خانواده، اوّلين و کوچک ترين نهادى است که افراد در آن، ارتباط با ديگران را تجربه مى کنند و علاوه بر آغاز ارتباط با اعضاى ديگر خانواده، چگونگى ارتباط با ديگر افراد اجتماع را نيز فرا مى گيرند. همان گونه که در خانواده، بنيان هاى اساسى شخصيت انسان ها شکل مى گيرد، نوع تعامل آنان با ديگران در آينده هم در همين جا مشخص خواهد شد.

از طريق راهنمايى خانوادگى روابط سالم و متعادل بين اعضاى خانواده برقرار مى‌شود و آرامش و آسايش آنان تأمين مى‌گردد. روابط بين زن و مرد، پدر و فرزندان، مادر و فرزندان، و فرزندان با يکديگر ممکن است مختل گردد و براى تمام اعضاى خانواده مشکلاتى به‌وجود آورد. از طريق راهنمايى خانواده با ارائه روش‌هاى صحيح تربيتي، به ايجاد تعادل و رابطه سالم و سازنده بين اعضاى خانواده اقدام مى‌شود.

مشاوره کارآفرینی و کسب و کار:

برای آغاز هر کاری نیاز به مشاوره در آن زمینه وجود دارد که با استفاده از مشاوره کسب و کار میتوانیم مرتبط با رشته و کار مورد نظر از مشاوره کسب و کار کمک بگیریم.

مشاوره های تخصصی: نظیر مشاوره پزشکی، حقوقی، آی تی و ...

مشاوره فردی:

در راهنمايى و مشاوره فردي، يک نفر به تنهايى از طرف راهنما و مشاور مورد راهنمايى و مشاوره قرار مى‌گيرد.

مشاوره گروهی:

در راهنمايى و مشاوره گروهي، تعداد کمک گيرندگان در هر جلسه، از يک نفر بيشتر است و بنابراين اعضاء گروه براى رسيدن به هدف يا اهداف معين و مشخصى دور هم جمع مى‌شوند و بحث مى‌کنند. افراد شرکت‌کننده در جلسه راهنمايى گروهي، مشکل عاطفى و روانى خاصى ندارند و صرفاً درصدد کسب اطلاعات گوناگون در زمينه‌هاى متعدد تربيتي، تحصيلي، شغلي، اجتماعي، بهداشتي، و خانوادگى هستند. راهنمايى گروهى موجب افزايش دانش و بينش اعضاء گروه در زمينه‌هاى گوناگون مى‌گردد. از اين‌رو، راهنمايى گروهى در وهله اول، نقش پيشگيرى از بروز مشکلات را دارد و استفاده از آن موجب صرفه‌جويى در وقت و هزينه مى‌شود و حداکثر بهره‌گيرى از امکانات محدود را ممکن مى‌سازد.